مشاور عالی معاون سیما: برای حفظ زبان فارسی،به رویکردمان شتاب داده ایم
رونمایی از مستند «این مرز بی نهایت»:

رضا پورحسین با اشاره به حفظ زبان فارسی در تلویزیون بیان کرد که بعد از سخنان رهبر معظم انقلاب در این حوزه شتاب داده شده است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، مستند سه‌قسمتی «رمز بی‌نهایت» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی احمد جان میرزایی شب گذشته سه‌شنبه ۲۶ شهریور با حضور رضا پورحسین مشاور عالی معاون سیمای رسانه ملی، محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری، سید سلیم غفوری مدیر شبکه مستند، مهدی مینایی مدیر تأمین و پخش، ابوالقاسم ناصری را به‌عنوان مدیر تولید و رضا جوانمرد سرپرست مالی شبکه مستند در سیما و جمعی از علاقه‌مندان در حوزه هنری رونمایی شد.  

در این مراسم رضا پورحسین مشاور عالی معاون سیمای رسانه ملی گفت: موضوع زبان و ادب فارسی به دلایل مختلف به‌خصوص به دلیل هویتی و تمدنی فرهنگی یکی از مهم‌ترین مسائل ایران فرهنگی است؛ اهمیت زبان فارسی به قدری مهم است که  رهبر انقلاب در درس خارج و یکی از دیدارهایشان با شاعران موضوع زبان فارسی را مطرح فرمودند.

وی توضیح داد: «رمز بی‌نهایت» از جمله کارهایی است که اهمیت و گسترش و گستره زبان فارسی را به لحاظ تمدنی_فرهنگی نشان می‌دهد و پخش این  مستند سه‌قسمتی یک تلنگری است تا بتوانیم توانایی و ریشه و شیرینی و شکرین بودن زبان فارسی را به رخ بکشیم.

پورحسین بیان کرد: رسانه ملی نیز بعد از صحبت‌های مقام معظم رهبری به این موضوع شتاب داد و کارهای خوبی انجام‌گرفته است، اگر شما به گزارش‌های ورزشی توجه کنید دیگر کسی نمی‌گوید ست بلکه دست می‌گویند.

 در حق زبان فارسی کم‌لطفی نکنیم

در ابتدای این مراسم محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری هم گفت: بنده از سال‌ها پیش شاهد تلاش‌های احمد جان میرزایی برای ساخت این مستند بودم. موضوع توجه به زبان فارسی، موضوع ارجمند و ارزشمندی است.

وی ادامه داد: پیشینه فرهنگی دو ملت ایران و هند بسیار گسترده، غنی و طولانی است. این دو کشور از یک ریشه هستند و سابقه فرهنگی‌شان به سال‌ها پیش بازمی‌گردد. هر دو کشور چیزهای زیادی از همدیگر یاد گرفته‌اند. این موضوع به‌ویژه در آداب اسلامی نیز بسیار بیش‌تر بوده است.

مومنی شریف تصریح کرد: اگر زبان فارسی را امروز درنیابیم ممکن است که همین مقدار موجود هم از بین برود. پاسداشت زبان فارسی وظیفه دانشگاه‌هایمان است. امروز دغدغه نسبت به آینده زبان فارسی فقط مربوط به شبه‌قاره نمی‌شود و در داخل نیز نگرانی‌هایی وجود دارد. زبان فارسی در همه‌چیز ما نقش بی‌بدیلی دارد؛ در هویت ما، ارزش‌ها ما و ... باید حواسمان باشد که در حق آن کم‌لطفی نشود. آقای قزوه در هند بسیار موثر بودند. بسیاری از شاعرانی که در از هندوستان، زبان فارسی خوانده‌اند حاصل زحمات ایشان است.

می‌خواهند زبان فارسی را ریشه‌کن کنند/ هند، عبرت ما باشد

کارگردان مستند «این رمز بی‌نهایت» نیز در این مراسم با بیان اینکه می‌خواهند زبان فارسی را ریشه‌کن کنند، گفت: هند عبرت کاملی برای این است که بدانیم هیچ تضمینی برای باقی‌ماندن زبان فارسی وجود ندارد.

احمد جان میرزایی تهیه‌کننده و کارگردان مستند «رمز بی‌نهایت» اظهار کرد: از آنجایی‌که قرار بود بر اساس فرمایشات رهبری، کاری برای پاسداشت زبان فارسی انجام بدهم، در مسیر ساخت فیلم در ۳ مورد با این سخن روبه‌رو شدم که ایشان به‌صراحت فرمودند «من نگران زبان فارسی هستم» و این ۳ مورد در مقاطع تاریخی متفاوتی بیان شده است.

وی ادامه داد: نکته دیگر این است که ما باید در برابر لغات بیگانه، لغات فارسی جایگزینی داشته باشیم که همگی متفق‌القول از همان استفاده کنیم. در این ۳ قسمت از مستند، یک استاد هندی این موضوع را مطرح می‌کرد که زبانی که خود را محصور کند و زایش نداشته باشد و از طرف دیگر واژه آفرینی نکند، محکوم‌ به نابودی و فنا است.

وی تأکید کرد: چرا ما هند را انتخاب کردیم؟ دلیلش این است که هند یک عبرت کامل در ارتباط با زبان فارسی است؛ این ۳ برنامه قرار است یادآوری کند هیچ تضمینی وجود ندارد زبانی که بیش از ۷ هزار سال به‌عنوان زبان رسمی و جاری هند بوده است، باقی بماند.

در پایان این مراسم با حضور رضا پورحسین و سید سلیم غفوری مدیر شبکه مستند از احمد جان میرزایی برای تولید مستند «رمز بی نهایت» تجلیل شد.

تاریخ انتشار: چهارشنبه 27 شهریور 1398