تدارک گسترده شبکه‌های رادیویی با تولید 3500 برنامه در ماه محرم
مخاطب‌محوری، ویژگی متمایز محرم امسال

حمید شاه‌آبادی معاون صدا در خصوص ویژه برنامه‌های شبکه‌های رادیویی در محرم گفت: با برنامه‌ریزی‌های مستمر در ماه‌های گذشته، شبکه‌های رادیویی برنامه‌های جدید، خلاقانه و متفاوتی برای ایام عزاداری امام حسین(ع) تدارک دیده‌اند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، حمید شاه‌آبادی معاون صدا در خصوص ویژه برنامه‌های شبکه‌های رادیویی در محرم گفت: شبکه‌های مختلف رادیویی در ایام سوگواری با تولید و پخش سه هزار 500 برنامه، 260 عنوان و به مدت هزار و 400 ساعت هم‌وطنان را همراهی می‌کنند. این برنامه‌ها به صورت شبانه‌روزی از شبکه‌های رادیویی پخش می‌شوند و مخاطبان می‌توانند علاوه بر گیرنده‌های رادیو و طول موج‌های شبکه‌های رادیویی، از طریق گیرنده دیجیتال، سایت شبکه‌ها، رادیو نما و برنامه کاربردی تلفن همراه رادیو به نشانی www.iranseda.ir شنونده برنامه‌ها باشند.

مخاطبان؛ سرمایه اصلی رادیو اربعین و رادیو محرم

شاه‌آبادی با اعلام اینکه امسال نیز با تکیه بر تجارب ارزشمند چند سال گذشته، معاونت صدا، رادیو اربعین را مجدداً راه‌اندازی می‌کند گفت: این شبکه در طول چهار سال گذشته با مشارکت مؤثر شنوندگان در امر تولید برنامه و تعامل شورانگیز آن‌ها با رادیو، سهم درخور توجهی از انعکاس نهضت حسینی (ع) داشته است. وی با بیان اینکه امسال نیز رادیو اربعین در زمینه مسائل اجرایی به انعکاس خدمات دستگاه‌های خدمات‌رسان به زائران اقدام خواهد کرد گفت: امسال بخش‌های فرهنگی برنامه‌ای این شبکه با بهره‌گیری مؤثر و فراگیر از بازخوانی و روایت امروز زائران اربعین از این رویداد عظیم، می‌تواند به تعمیق ابعاد مناسکی اربعین و جنبه‌های سیاسی و اجتماعی بیش‌تری بپردازد. بنا به گفته معاون صدا این شبکه به صورت شبانه‌روزی و لحظه به لحظه بزرگ‌ترین اجتماع تاریخ بشری را پوشش می‌دهد و به عنوان دریچه‌ای برای ارتباط در عرصه گفتمان‌سازی و هدایت اجتماعی، نقش منحصر به فردی ایفا می‌کند. معاون صدا با بیان اینکه مخاطبان می‌توانند با فرکانس‌های اعلام شده در داخل کشور و  استفاده از برنامه کاربردی ایرانصدا قابل دریافت از طریق تلفن همراه و گیرنده دیجیتال، شنونده برنامه‌های این شبکه باشند گفت: امیدواریم با تلاش‌های صورت گرفته طول موج این رادیو در عراق نیز عملیاتی شود و همچنین از طریق رادیو نما تصاویر ارسالی مخاطبان نیز به نمایش در آید.

 نهم شهریور آغاز به کار رادیو محرم

معاون صدا در خصوص شبکه رادیویی محرم و ابعاد مؤثر آن در ایام برگزاری ایام عزاداری امام حسین(ع) گفت: از شنبه نهم شهریور، رادیو محرم فعالیت خود را آغاز می‌کند. این شبکه رادیویی با بازنگری در سیاست‌ها، ضوابط محتوایی و ضوابط اجرایی بر اساس مأموریت ابلاغی، مرثیه‌سرایی، مداحی و روضه‌خوانی، اولویت‌های موضوعی برنامه‌های خود را منتشر می‌کند. وی خاطرنشان کرد: شعار امسال رادیو محرم «حسینیه‌ای به وسعت دل‌ها» انتخاب شده است و بر اساس بازخوانی پیام‌ها، درس‌ها و عبرت‌های عاشورایی، مهندسی الگوی صحیح عزاداری با رویکرد شور و شعور و حماسه و معرفت، ترویج مقتل‌خوانی و روضه‌خوانی مستند از منابع متقن و معتبر شیعی، تقویت اشعار، مداحی‌ها، مراثی و روضه‌خوانی‌های فاخر و متقن و ترویج سبک‌ها و الگوهای مداحی و مراثی معیار بر اساس رهنمودهای بزرگان به ویژه رهبر معظم انقلاب و... راهبردها و اهداف خود را پیگیری می‌کند.

 برنامه‌های شاخص شبکه‌های رادیویی در ماه محرم

شاه‌آبادی ضمن اشاره به برنامه‌های شاخص شبکه‌های رادیویی ادامه داد: با توجه به افزایش چشمگیر ضریب نفوذ تلفن‌های هوشمند در کشور و ضرورت تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها در این فضا، پایگاه مداحی ایرانصدا به آموزش دعاخوانی توسط استاد فرهمند و بارگذاری آلبوم‌های به‌روز محرم بر اساس روزهای این ماه اقدام می‌کند که در مجموع بیش از 500 قطعه مداحی و 200 قطعه سخنرانی منتشر می‌شود.

ایرانصدا

همچنین پایگاه کودک ایرانصدا نیز در سه بخش برنامه‌هایش را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد .بر این اساس و در بخش برنامه‌های کودک، داستان‌هایی با موضوع قهرمانان کربلا و حضور کودکان در تکایا، در بخش کتاب با موضوع داستان پیامبران و امامان و داستان‌هایی درباره قهرمانان کربلا و در بخش سرود و نواهای مذهبی، اجرای سرودهایی با موضوع کربلا با خوانندگی کودکان را منتشر می‌کند.

رادیو سلامت

معاون صدا توجه به راهکارهای بهداشتی موجود در تکایای مذهبی را مهم دانست و افزود: همیشه رعایت نکات بهداشتی و حفظ سلامت عزاداران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. از اینرو رادیو سلامت علاوه بر ترویج و ارتقای بهداشت و سلامت در این ایام، معرفی جنبه‌های مختلف نهضت حسینی (ع) را در دستور کار قرار داده است. برنامه‌های این شبکه در محرم با موضوعاتی از قبیل ایمنی و اصول بهداشتی در تکایا و حسینیه‌ها، تجلی فرهنگ عاشورا در جامعه، آزادگی و ظلم ستیزی در رفتار حضرت اباعبدالله(ع)، اندیشیدن درباره رفتار و کردار فردی با الگوگیری از زندگی امام حسین(ع)، تأکید بر گذشت، بخشش، عشق و خدمت به خلق است.

«تکیه بر عشق» نام برنامه‌ای از  شبکه سلامت است که با موضوع خودسازی و اندیشیدن درباره رفتار فردی با الگوگیری از زندگی امام حسین(ع) مخاطبان را همراه می‌کند. برنامه «با کاروان» نیز مجله‌ای است که با هدف آشنایی با شیوه زندگی سیدالشهدا(ع) و خاندان مطهرش و تبیین جنبه‌های مختلف قیام عاشورا و آشنایی با امر به معروف و نهی از منکر روی آنتن می‌رود.

رادیو ایران

معاون صدا معرفی آیین‌های ویژه ماه محرم در میان کشورهای فارسی زبان، تبیین و تحلیل درس‌ها و پیام‌های نهضت بزرگ عاشورا و بیان آداب و رسوم و شیوه‌های عزاداری مردم نقاط مختلف ایران در ایام محرم و صفر را از موضوعات مهم برنامه‌های رادیو ایران برشمرد و افزود: رادیو ایران با موضوعات متعدد و متنوع برنامه‌های فراوانی را برای ماه محرم در نظر گرفته است.

«عشق است و آتش و خون» برنامه عصرگاهی رادیو ایران است که به صورت زنده پخش می‌شود و در آن به حال و هوای محرم در قالب سخنرانی، گزارش‌های مردمی و پخش مداحی و مراثی اشاره می‌کند.

«اینجا کربلاست» نام دیگر برنامه رادیو ایران است که ویژه تاسوعا و عاشوراست و با موضوع چگونگی استقامت در راه حق و اهمیت اقامه نماز در مکتب سالار شهیدان مخاطبان را به صورت زنده همراه می‌کند.

رادیو فرهنگ

شاه‌آبادی در ادامه با مهم دانستن نقش شعر در انتقال مفاهیم عاشورایی خاطر نشان کرد: بررسی و تحلیل نوحه‌ها و اشعار ماندگار محرم از منظر موسیقایی، تعزیه و نوحه‌خوانی از گذشته تا امروز و مناقب عاشورایی در شعر شاعران معاصر، از موضوعات مورد توجه در برنامه‌های شبکه رادیویی فرهنگ است. برنامه «حریر سخن» با موضوع مشاعره با محوریت شعر عاشورایی و همچنین «سفرنامه‌خوانی» که در آن افرادی که به کربلا مشرف شده‌اند سفرنامه خود را قرائت می‌کنند، برنامه‌های شاخص رادیو فرهنگ در این ایام هستند.

رادیو ورزش

معاون صدا به نقش مهم ورزشکاران و قهرمانان ورزشی در معرفی فرهنگ عاشورایی به نسل جوان اشاره کرد و گفت: پهلوانی از جمله مفاهیم ارزشمندی است که به خوبی می‌تواند ظلم و باطل را از یکدیگر جدا کند. از این رو رادیو ورزش که ارتباط تنگاتنگی با قهرمانان دارد، با موضوعاتی همچون گزارش از مراسم عزاداری ورزشکاران در دهه اول محرم و روز تاسوعا و عاشورا، معرفی ایثارگران و ارائه الگوی رفتاری برای نسل جوان در حوزه ورزش مخاطبان را همراه می‌سازد. «عصر عاشقی» نام برنامه‌ای است که زنده به روی آنتن شبکه رادیویی ورزش می‌رود. در این برنامه به بررسی درس‌های واقعه عاشورا و ارتباط آن با روحیه جوانمردی و پهلوانی پرداخته می‌شود. «با کاروان تا آسمان» دیگر برنامه این شبکه است که با رویکردی ورزشی، مذهبی و فرهنگی در قالب حسینه رادیویی به گفت و شنود درباره اهالی ورزش می‌پردازد و در حوزه مداحی، مرثیه‌سرایی، شعر و دیگر مناسک مذهبی، مخاطبان را همراهی می‌کند.

رادیو معارف

شاه‌آبادی بررسی عمقی و چندوجهی قیام حضرت سیدالشهدا و یاران باوفایش و همچنین برطرف‌سازی شبهات عاشورایی را به عنوان یک اصل مهم معرفی کرد و گفت: در محرم امسال رادیو معارف و رادیو قرآن بر حسب مأموریت و شرح وظیفه تخصصی خود در زمینه قرآن و اندیشه‌های اسلامی، برنامه‌های مهم و تخصصی پیرامون قیام عاشورا تدارک دیده‌اند. به نحوی که رادیو معارف با رویکردهایی از قبیل پاسخ به پرسش‌ها و شبهات مرتبط با ماه محرم، اهداف و فلسفه قیام حسینی، پیام‌ها و درس‌ها و آموزه‌های خطابه‌های حضرت سید‌الشهدا(ع) در منازل مدینه تا کربلا برنامه‌های خود را منتشر می‌کند. «بوی بهشت» برنامه‌ای است که در آن  الگوی صحیح اقامه عزا و برپایی محافل حسینی در گفت‌وگو با سخنرانان، ‌واعظان، ذاکران و شاعران حسینی مشهور بیان می‌شود و «مشق عشق» اثری است که به الگوی عزاداری مطلوب و رفتارهای صحیح این حوزه اشاره می‌کند.

رادیو قرآن

رادیو قرآن نیز «قرآن کربلا» را زنده و با موضوع بررسی سبک زندگی امام حسین (ع)، همچنین برنامه «شمع روشن» نیز به تبیین آیات مورد استشهاد شهدای کربلا و اصحاب امام حسین (ع) می‌پردازد.

رادیو نمایش

معاون صدا توجه ویژه به نمایش‌های رادیویی را یکی از مزیت‌های مهم رسانه رادیو دانست و افزود: در اوضاع کنونی، پخش نمایش‌های مختلف رادیویی که هنرمندان ارزشمند و فرهیخته رادیویی آن‌ها را تولید می‌کنند، نقش بسزایی در حفظ و افزایش تعداد مخاطبان‌ دارند. از اینرو رادیو نمایش و اداره کل هنرهای نمایشی رادیو، علاوه بر اینکه نمایش‌های مختلفی را برای سایر شبکه‌ها تدارک دیده‌اند، خود نیز آثار ارزشمندی برای این ایام تولید کرده‌اند.

نمایش فاخر «مهاجرین خاک سرخ» اثری ماندگار است که در این آن موضوع داستانی جذابی برای مخاطبان در نظر گرفته شده است. در این نمایش، خانواده‌ای از اهل خوزستان با حمله رژیم بعث ترک دیار کرده و ساکن تهران شده‌اند. پیوند اخبار جنگ با ایام محرم، روایتی گاه تلخ و گاه شیرین را برای این خانواده رقم می‌زنند. برنامه «مجلس شبیه» دیگر اثر رادیو نمایش است که در آن به معرفی هنر تعزیه می‌پردازد. تعزیه‌خوان‌های معروف و مکان‌های معروف تعزیه‌خوانی و پخش یک تعزیه در هر شب از دیگر بخش‌های این برنامه ترکیبی است. وی افزود: نمایش‌های «ضیافت» با موضوع عزاداری در دوران حکومت رضا خان و «شمایل» با موضوع اعترافات یک فرد مبتلا به سرطان، آثاری است که اداره کل هنرهای نمایشی رادیو برای پخش از سایر شبکه‌ها در اختیار آن‌ها قرا داده است.

رادیو جوان

شاه آبادی درخصوص برنامه‌های شبکه رادیویی جوان نیز گفت: برنامه«اینجا شب نیست» که زنده از این شبکه رادیویی پخش می‌شود، با موضوع  تحلیل و بررسی درس‌هایی از واقعه عاشورا با تأکید بر حضور جوانان در کاروان حضرت اباعبدلله(ع) و همچنین «کشتی سواران» که به معرفی امام حسین(ع) به عنوان کشتی نجات و ضرورت تأسی شیعیان به آن بزرگوار می‌پردازند مخاطبان را همراه می‌کنند.

رادیو گفت‌وگو

معاون صدا با اشاره به ترویج فرهنگ عزاداری صحیح، بیان فضایل یاران امام حسین (ع) در کربلا، عاشورا و هنرهای تجسمی و بررسی نقش خواص در واقعه عاشورا به عنوان موضوعات برنامه‌های رادیو گفت‌وگو گفت: رادیو گفت‌وگو «از سکوت تا بایکوت» را با موضوع نگاهی به شگردهای بلوک رسانه‌ای نظام سلطه در مواجهه با پیام‌های نهضت عاشورا و «خیمه خورشید» به منظور تحلیل و واکاوی شعر آیینی و عاشورایی از آنتن خود پخش می‌کند.

رادیو پیام

معاون صدا با اشاره به تأثیر شبکه رادیویی پیام و عمق راهبردی آن در میان مخاطبان گفت: رادیو پیام در ایام محرم به معرفی آداب و رسوم محرم در شهرهای مختلف ایران در قالب متن، برنامه کوتاه، یک آیه یک پیام با موضوع محرم، انعکاس عزاداری مردم در شهادت امام حسین(ع) و یاران ایشان، سخنان حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در خصوص واقعه کربلا پخش نوحه و روضه می‌پردازد.

رادیو تهران

شاه‌آبادی معرفی کتب برجسته متأثر از نهضت امام حسین(ع)، اثرپذیری ادبیات ملل از عاشورا، پخش گزارش از برنامه‌های عزاداری در شهرستان‌های اطراف تهران و مروری بر زندگی پیر غلامان حسینی را از موضوعات برنامه‌های رادیو تهران عنوان کرد و گفت: برنامه«کتاب شب» اثر بسیار ارزشمندی است که در آن بهروز رضوی به کتاب‌خوانی حماسه حسینی شهید مطهری می‌پردازد و «نی‌نامه» دیگر برنامه شاخص رادیو تهران است که در آن، گفت‌وگو با شخصیت‌های مشهور آیینی به سمع مخاطبان می‌رسد.

رادیو صبا

معاون صدا با اشاره به تغییر رویکرد شبکه رادیویی صبا در ماه محرم خاطرنشان کرد: در محرم و عزاداری امام حسین(ع)، رادیو صبا موضوعاتی را از قبیل شعر کهن عاشورایی، تصنیف‌های عاشورایی، جُنگ ادبی موضوعی محرم و ترکیب بند عاشورایی را در برنامه‌های این ایام گنجانده است. «صباهنگ» که به صورت زنده از این شبکه به روی آنتن می‌رود به پخش تصنیف‌های عاشورایی می‌پردازد و «همپای صبا» دیگر برنامه زنده رادیو صبا با طرح مسابقه‌هایی با موضوع محرم و عاشورا مخاطبان را همراهی می‌کند.

رادیو اقتصاد

شاه‌آبادی بررسی سیره اقتصادی امام حسین (ع)، نقش امر به معروف و نهی از منکر در قیام ایشان، اهداف و انگیزه‌های قیام حسینی را از مهم‌ترین موضوعات رادیو اقتصاد معرفی کرد و گفت: «چای نذری» برنامه‌ای است که در آن به بررسی موضوعات مختلف و مرتبط با اقتصاد نذر و ابعاد آن پرداخته می‌شود و «از برکت حسین» نیز به انعکاس مجالس روضه‌ای که چهره‌های فعال اقتصادی برپا می‌کنند، می‌پردازد.

تاریخ انتشار: یکشنبه 10 شهریور 1398