سیاست‌گذاری‌های صداوسیما در پوشش مناسک مذهبی ستودنی است
سیاست‌گذاری‌های صداوسیما در پوشش مناسک مذهبی ستودنی است

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، عملکرد رسانه‌ملی را در ماه‌های محرم و صفر خصوصا پوشش راهپیمایی اربعین ستودنی توصیف کردند.

 به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، جمشید جعفرپور، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، با بیان اینکه مراسم اربعین امسال ویژگی‌های خاص خود را داشت و همین ویژگی‌ها نیازمند تلاش بیشتر و پوشش گسترده‌تری نسبت به سال‌های گذشته بود، گفت: صدا و سیما توانست با برنامه‌ریزی و سرعت عمل برنامه‌هایش را با این ویژگی‌ها تطبیق دهد و انصافا به خوبی از پس آن برآمد. نماینده مردم لارستان در خانه ملت با بیان اینکه همه شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی به فراخور تقسیم کاری که انجام شده بود توانستند به خوبی با مخاطب ارتباط برقرار کنند  گفت: صدا و سیما هم در برنامه‌های زنده و هم در برنامه‌های محتوایی و تولیدی توانست خوراک رسانه‌ای خوبی به مخاطب ارائه کند به طوری که مردم توانستند در جریان لحظه به لحظه راهپیمایی اربعین قرار بگیرند. رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بر شمردن زحمات تمام دست‌اندرکاران این برنامه‌ها گفت: چنین حرکت عظیم و منسجمی از سوی رسانه ملی قابل تقدیر است.

صداوسیما یکی از ارکان اصلی ساماندهی راهپیمایی اربعین

سید صادق طباطبایی‌نژاد، نایب رئیس دوم کمیسیون فرهنگی مجلس نیز گفت: صدا و سیما در ایام محرم و صفر به خصوص با پوشش راه‌پیمایی عظیم اربعین، هم در راهنمایی زائران و هم در تشویق علاقه‌مندان برای حضور در این جمع نورانی بسیار عالی عمل کرد.

طباطبایی‌نژاد، صدا‌و‌سیما را یکی از ارکان مهم ساماندهی راه‌پیمایی اربعین خواند و گفت: سیاستگذاری‌های صدا و سیما برای تشویق و همراهی زائران و نمایش پیاده‌روی عظیم اربعین صحیح و ستودنی است. نایب رئیس دوم کمیسیون فرهنگی مجلس از عملکرد رادیو اربعین و شبکه‌های مختلف رادیو و تلویزیون قدردانی کرد و گفت: مردم توانستند به خوبی همپای زائران به کربلا سفر کنند.

 لزوم تقویت زیرساخت‌ها

حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد سالک، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه موضوع اربعین در حقیقت بر مبنای تفکری  انقلابی است که ریشه در عقاید شیعه و محبت به اباعبدالله‌الحسین(ع) دارد، گفت: این حرکت بی‌نظیر جهانی ابعاد مختلفی دارد که باید به خوبی تبیین شود. سالک به ابعاد معنوی، روحانی، اجتماعی، انقلابی و سیاسی اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: کاری که رسانه‌های گروهی مثل صدا و سیما در داخل کشور برای پوشش این مسئله مهم به تصویر کشیدند جای تشکر دارد.

نماینده مردم اصفهان در خانه ملت، به  برنامه‌های رادیو محرم که بعدها با عنوان رادیو اربعین روی آنتن رفت اشاره کرد و گفت :تلاش کارکنان این رادیو ستودنی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سالک با طرح این سوال که آیا رسانه‌های گروهی توانسته‌اند رسالت خود را در مقابل راه‌پیمایی عظیم اربعین انجام دهند یا خیر، گفت: پاسخ منفی است و انتظار ویژه‌تری برای پوشش این مراسم عظیم داریم.

احمد سالک گفت: برنامه‌های رادیو و تلویزیون گرچه انتظارها را در این حوزه برآورده می‌کند اما باید با تقویت زیرساخت‌های فرهنگی، با آسیب شناسی و واکاوی ابعاد گسترده این حرکت فرهنگی بیش از پیش برجسته شود.

رسالت سنگین صداوسیما

سید حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اشاره به اینکه کنگره عظیم اربعین یکی از پرشورترین اجتماعات بشری در جهان است،گفت: این راه‌پیمایی عظیم امسال با تمام تلاش‌هایی که بعضی از کشورها و گروه‌ها انجام دادند تا پیاده روی اربعین مورد استقبال قرار نگیرد بیش از قبل مورد استقبال قرار گرفت و جمعیت کثیری از مشتاقان اباعبدالله(ع) را راهی این سفر معنوی کرد.

نقوی حسینی گفت: قطعا پوشش چنین حرکت عظیمی روی افکار عمومی و آشنایی ملت‌ها و فرهنگ‌های دیگر اثرگذار خواهد بود. نماینده مردم ورامین در خانه ملت، با بیان اینکه بعد فرهنگی و تبلیغاتی این راه‌پیمایی به مراتب اهمیت بالایی دارد، گفت: رسانه‌های خارجی در پوشش مراسم اربعین خود تحریمی و سکوت می‌کنند و رسانه‌های وابسته به استکبار جهانی سعی می‌کنند هیچ خبر و تصویری از این مراسم در دنیا منعکس نشود. نقوی حسینی افزود: بنابراین رسالت تبلیغ این حرکت مهم وظیفه صدا و سیما و به ویژه شبکه‌های برون مرزی این رسانه است. سید حسین نقوی حسینی گفت: با رصدی که در ایام اربعین از شبکه‌های برون مرزی داشتم الحق زحمت زیادی کشیده شده بود که این زحمات در خور قدر دانی است. نماینده مردم ورامین افزود: برای رساندن این پیام عظیم به مردم دنیا البته باید تلاش بیش تری صورت بگیرد و این میزان کار و تلاش کافی نیست. وی افزود: صدا و سیما باید با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری بیش‌تر به گسترده‌تر شدن پیام اربعین کمک کند.

 توفیق با وجود همه کمبودها

نادر قاضی پور، نماینده ارومیه در خانه ملت اختصاصا با تشکر و قدردانی از صدا و سیمای آذربایجان غربی برای پوشش مناسب و همه جانبه در ایام محرم و صفر گفت: از تمام شبکه‌های رادیو و تلویزیون برای پوشش مراسم در تاسوعا و عاشورا، تجمعات حسینی در شهرهای مختلف و مراسم شیرخوارگان حسینی قدردانی می‌کنم. قاضی پور با بیان اینکه پوشش مراسم ماه محرم و صفر در چند سال گذشته در خور قدردانی است، گفت: رسانه ملی با تمام کمبودها در حوزه اعتبارات و بودجه و با وجود مشغله عظیم در حوزه مقابله با شبکه‌های معاند و ضد انقلاب زحمات زیادی برای اسلام و اهل‌بیت(ع) کشیده است.

نماینده مردم ارومیه در خانه ملت با بیان اینکه اگر جنبه تبلیغی و اطلاع رسانی برنامه‌های خوب صدا و سیما نبود نیروهای انتظامی، حمل و نقل و بهداشت و درمان این میزان امکانات و خدمات ارائه نمی‌کردند، گفت: صدا و سیما در این ایام به خوبی هم محاسن پیاده روی اربعین را به تصویر کشید و هم با پخش گلایه‌های مردم کمبودها را به مسئولان امر گوشزد کرد. نادر قاضی پور از مسئولان رسانه ملی خواست تمام کمبودهای موجود در مسیر اربعین و خدمات رسانی به زائران را به مسئولان مربوطه منتقل کنند تا در سال‌های آینده شاهد از میان رفتن کمبودها باشیم.

تاریخ انتشار: چهارشنبه 8 آبان 1398