انعكاس موفق شور حسيني، اما تلاش همچنان باقي است
تلاش موفق تهيه كنندگان برنامه هاي مذهبي در طول دو ماه محرم و صفر به ويژه در ايام اربعين به گونه اي بوده كه تحسين معاون سيماي رسانه ملي را برانگيخته و در يادداشتي ضمن قدرداني از اين تلاش ها، افق هاي پيش روي سيما را نيز با توجه به رسيدن به جشن چهل سالگي انقلاب ترسيم كرده است.

"بهار سيما"
امسال توفيق نصيبم شد تا قطره اي در درياي بيكران عشق حسيني باشم و همگام با خيل عاشقان حضرت ابا عبدالله الحسين عليه السلام زائر اربعين باشم.
 علاوه بر زيارت،فرصتي نيز فراهم شد تا از نزديك نظاره گر تلاش خالصانه همكارانم باشم و خداقوتي عرض كنم.تلاش خالصانه همكارانم از ابتداي ماه محرم براي پوشش مراسم عزاداري و سخنراني هاي مذهبي آغاز شده بود.
تنها در دهه اول محرم امسال معاونت سيما 1023 برنامه براي پخش از شبكه هاي سيما با محور "سبك زندگي حسيني" روي آنتن برد كه شاخص هايي همچون صبر، مقاومت، باور ديني بالا و اميدبخشي به عنوان محورهاي سبك زندگي اسلامي شاكله اصلي آنها به شمار مي رفت. در همين ايام نتايج يك پژوهش علمي نشان داد شبكه هاي ملي سه، يك و دو به ترتيب در صدر انتخاب مخاطبان ويژه برنامه هاي دهه اول محرم صداوسيما قرار دارند .
 اوج تلاش همكارانم را در پوشش راهپيمايي ميليوني اربعين شاهد بوديم.آنجا كه با بهره گيري از تمام توان معاونت سيما با 17 شبكه و كانال، شبكه اي 24 ساعته مجازي ظهور و بروز كرد تا روايگر جلوه گاه وحدت مردم ايران و عراق و منعكس كننده صداي مظلوميت و اقتدار مسلمين و پيام اربعين به دنيا باشد.
با گذر از ماه محرم و صفر ماه عزاي اهل بيت عليهم السلام، دل تازه كرديم و با ياد ابا عبدالله الحسين(ع) معرفت كسب كرديم و با كوله باري ارزشمند از مواعظ قرآن و اهل بيت وارد ماه شادي يعني ربيع الاول شديم.
مردم كشورمان با تاسي به سيد و سالار شهيدان ظلم ستيزي و مقابله با زور و استبداد را خط مشي زندگي خود قرار دادند، همين روحيه است كه 13 آبان امسال را بيش از گذشته رونق بخشيد.
آنهم در شرايطي كه دشمن عهدشكن،آمريكا ، بار ديگر نقاب از چهره كنار زده و عيان به جنگ با ملت ايران برخواسته است. با تدارك جنگ اقتصادي و به اذعان خود با تحريم هايي فلج كننده!
جنگ رسانه اي و عمليات رواني بدخواهان ملت و كشور به موازات فشار اقتصادي در جريان است تا به خيال واهي خود رسيدن كشور به بن بست را به مردم القا كنند.
در اين مقطع حساس رسانه ملي بعنوان بزرگترين و فراگيرترين رسانه كشور بايد نسبت به مديريت هوشمندانه افكار عمومي اقدام كند. از آنجايي كه بيش از 77 درصد مصرف رسانه اي مردم از رسانه ملي است اين مرجعيت و پيشتازي نسبت به ماهواره ها و ديگر رقبا فرصتي را در اختيار توليدكنندگان محصولات فرهنگي و برنامه سازان قرار مي دهد تا متعهدانه و عالمانه به وظايف خود در برابر مردم و كشور عمل كنند. اميد، انگيزه، شادي و آرامش را به خانه هاي مردم ببرند. آرامشي برگرفته از ايمان به فرداي بهتر كشور و افق هاي روشن از جنس حركت و پويايي. اين مهم ناظر به تاكيد رهبر فرزانه انقلاب بر نقش پيام در برنامه ها است تا جايي كه فرمودند محتواي برنامه ها بايد كيفيت دهنده، پرورش دهنده روح و فكر مخاطب و جهت دهنده به تلاش و زندگي او باشد.

برنامه سازان و تهيه كنندگان رسانه ملي كه همان حنجره نظام است بايد منادي وحدت و همدلي،مروج اميد و مثبت انديشي،راوي صادق دستاوردها و افتخارات كشور و راهكارهاي برون رفت از مشكلات و چالش ها باشند و هجمه رسانه هاي معاند بيگانه را بي اثر كنند.
سند 5 ساله سازمان نيز به عنوان نقشه راه در اختيار مديران است و بايد با هم افزايي اهتمام لازم را در اجرايي كردن آن داشته باشيم تا به مقصد و مقصود برسيم.
ماه هاي پاياني سال پيش روست، با آغاز ايام خجسته و مبارك ربيع الاول به استقبال جشن چهلمين سال پيروزي انقلاب مي رويم.
در آستانه چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ارائه تصويري درست از دستاوردهاي چهل ساله انقلاب، يادآوري جنايات و خيانت هاي رژيم پهلوي و نمايش قدرت و ايمان مردم كشور از ديگر وظايف رسانه ملي به شمار مي رود.
با آغاز ماه شادي اهل بيت عليهم السلام ، برندهاي شاد و پرمخاطب تلويزيون بار ديگر مهمان خانه هاي مردم خواهند بود و برنامه سازان ما در حوزه هاي گوناگون توانمندتر از هميشه به ميدان مي آيند.

شادي و آرامش مردم از وظايف اصلي رسانه ملي است و ما به اين وظيفه پايبنديم.

مرتضي ميرباقري

تاریخ انتشار: شنبه 19 آبان 1397